Как да превърнете тези месеци в безпроблемно и приятно пътуване?
Бременност след 35 години: Това е зареждащо приключение, което показва вашата сила и решителност. Такава бременност отваря много въпроси и притеснения. С правилна и навременна информация, придържане към здравословни навици и адекватна комуникация със специалист, ще можете да очаквате радостна и спокойна бременност и раждане.
Ето кои са важните елементи това да се случи!
Бременност след 35 години: Какъв трябва да е вашият дневен режим
Здравословният начин на живот е първият важен фактор по време на всяка бременност и още повече, когато говорим за бременност след 35 години.
Хранене. Фокусирайте се върху балансирана диета, богата на белтъци и фибри, минерали и витамини. Избирайте пресни плодове и зеленчуци, пълнозърнести храни, протеини от различни източници, както и за ненаситените мазнини. На какво да обърнете внимание?
Протеините са необходими за растежа и развитието на вашето бебе и за поддържане на вашата мускулатура. Набавяйте ги от нетлъсто месо, птици, риба, яйца, млечни продукти, бобови растения, ядки и семена.
Фолиева киселина е решаваща за избягване на дефекти на невралната тръба. Стремете се към поне 600 микрограма (mcg) дневно, в идеалния случай като започнете преди зачеването.
Нуждите от желязо се увеличават значително по време на бременност. Добри източници са нетлъсто червено месо, птици, риба, ядки, боб, леща, спанак и обогатени зърнени храни.
Калцият е от съществено значение за развитието на костите на вашето бебе и поддържането на вашето собствено костно здраве. В допълнение той спомага за намаляване на риска от прееклампсия. Стремете се към 1000-1300 мг дневно от млечни продукти, листни зеленчуци, обогатени растителни млека или тофу.
Витамин D заедно с калция осигуряват здравето на костите и поддържа имунната функция. Слънчевата светлина е добър източник, но много жени се нуждаят от добавка.
Омега-3 мастни киселини (особено DHA) са важни за развитието на мозъка и очите на бебето. Мазните риби (като сьомга, консумирана 2-3 пъти седмично и с ниско съдържание на живак), орехите и ленените семена са добри източници.
Хидратация. Пийте поне 2 л. вода разпределена през целия ден.
Не подценявайте физическото натоварване
Редовната физическа активност е важна както за Вас, така и за вашето бебе. Тя помага за контрол на теглото, намаляване на болките в гърба, запека и отоците, подобрява настроението и съня и ви подготвя за раждането.
Необходими са поне 150 минути с умерена интензивност на седмица. Това може да се раздели на 30-минутни сесии пет дни в седмицата или на по-малки периоди от време през деня.
Какъв вид дейности са подходящи?
Ходене: Отличен и достъпен избор за всички бременни жени.
Плуване и водна аеробика: Щадящи са за ставите и могат да могат да се практикуват и в напреднала бременност.
Йога за бременни и пилатес: Помагат за гъвкавост, сила и релаксация и за подготовка за раждането.
Велоергометър: Добра кардио тренировка.
Модифицирани тренировки с леки тежести или ластици за съпротивление, може да помогнат за поддържане на мускулния тонус.
Важно: Избягвайте дейности с висок риск от падане или коремна травма.
Здравословен сън и пълноценна почивка
Качественият сън е от решаващо значение за баланс на вашите енергийни нива, настроение и цялостно здраве. Целта е 7-9 часа качествен сън на нощ.
Ще го постигнете по-лесно ако установите релаксираща рутина преди лягане. Спете настрани, особено на ляво в по-късните етапи на бременността, за да подобрите кръвообращението. Използвайте възглавници за опора между коленете, под корема и зад гърба си.
Ограничете кофеина и течностите вечер.
Създайте комфортна среда за сън: Тъмна, тиха и хладна стая е препоръчителна за стабилен сън.
Нуждата отпочивка ще бъде подсказана от тялото Ви. Не подценявайте сигналите, които то Ви дава. Обсъдете особеностите на работната си среда с вашия лекар, за да получите правилни съвети как да я комбинирате най-безопасно с бременността.
Контролирайте стреса и избягвайте негативните емоции
Бременността е време на значителна емоционална буря. Ще усетите промяна в насторенията си, ще сте по-чувствителна, плачлива, раздразнителна. Използвайте техники за релаксация като дълбоко дишане, медитация и си подарявайте време сред природата. Слушайте любима музика, контактувайте с любими хора.
Посещавайте редовно женските консултации
Редовните грижи за вашето здравословно състояние са пътят към спокойната бременност и безпроблемното раждане. На тези консултации се анализират резултати, които насочват специалиста за начина на функциониране на органите в тялото с оглед адекватното развитие на бременността и бебето ви. Всички потенциални проблеми трябва да се установяват много преди те да се проявят, но това е възможно само при стриктно проследяване.
Ключови показатели, които ще се следят:
Кръвно налягане: като скрининг за прееклампсия.
Наддаване на тегло: следи се да е в здравословен диапазон.
Изследвания на урина: следят се показатели за инфекция, наличие на протеин (риск за прееклампсия) и захар (риск за гестационен диабет).
Кръвни изследвания:
- В ранна бременност: Периодично се проследяват показатели за анемия и функция на различните органи в тялото. Изследване на кръвната група и резус фактор, изследване за анемия, инфекции (в т.ч. хепатит B, хепатит С, сифилис, ХИВ) и функция на щитовидната жлеза.
- Скрининг за гестационен диабет: Обикновено се прави между 24-28 седмици. Предвид леко повишения риск с възрастта, това е важен скрининг.
Изследване на влагалищен секрет (микробиологично изследване) и на цитонамазка (изследване за предракови заболявания на мат. шийка).
Ехография: ехографските изследвания започват от около 6-8. седмица на бременността и обикновено са един път месечно.
- В началото на бременността се прави за локализацията на бременността, наличие на сърдечна дейност, брой на плодовете.
- Между 11.-14. седмица се извършва ранен биохимичен скрининг и фетална морфология за оценка на риска от някои хромозомни аномалии като синдром на Даун, както и за оценка на риска от развитие на прееклампсия или растежна ретардация на плода.
- Фетална морфология около 18-22 седмица за повторен анализ на развитието на органите на плода, неговото кръвоснабдяване и анализ на матка, плацента, пъпна връв.
- В третия триместър се прави анализ на растежната крива на плода, особено ако има съмнения за гестационен диабет, фетална ретардация, хипертония или други заболявания на майката.
Мониторинг на сърдечната честота на плода: След 30-32. седмица на бременността, изследването на сърдечния ритъм на плода, т.нар Non-stress test (NST) или Кардиотокография (CTG) дава ценна информация за благосъстоянието на бебето.
Какви по-особени изследвания се правят при бременност след 35. година на жената?
След 35. година при жените има естествен процес на влошаване на хромозомния състав на яйцеклетките. Поради това потенциалния риск за раждане на деца с генетични заболявания е повишен.
Има няколко възможности за своевременна диагноза на такива състояния. Това са:
Неинвазивно пренатално тестване (NIPT): Кръвен тест на майката, който анализира феталната ДНК, циркулираща в кръвта на майката. Той е много точен за често срещани хромозомни състояния. Може да се извършва след 5-6. седмица, но с най-голяма точност е след 10. седмица на бременността. Резултатите се получават в рамикте на седмица.
Хориална биопсия (CVS) или амниоцентеза: Диагностични тестове, които могат окончателно да идентифицират хромозомни аномалии. Първият се извършва с много тънка игла между 11 и 14 седмица и представлява вземане на материал за генетичен анализ от хориона (предшествяеник на плацентата). Вторият тест се извършва след 16. Седмица – отново с тънка игла се взема материал за генетичен анализ от околоплодната течност.
Как да сте сигурна, че вие и вашето бебе сте добре?
Посещавайте редовно консултациите си при акушер-гинеколог и коментирайте с него всичко, което Ви вълнува или притеснява. Не се колебайте да задавате въпроси, няма глупави въпроси, а само глупави отговори.
Следете за предупредителните знаци и се свържете се незабавно с вашия лекар, ако получите вагинално кървене, силна коремна болка, упорити силни главоболия, промени в зрението, внезапно подуване, значително намаляване на движенията на плода или други обезпокоителни симптоми.
Как да намалите рисковете?
Консултация преди зачеване: идеалния вариант е да започнете с подготовка на тялото си за бременността е поне 6 месеца предварително. Акушер-гинекологът ще ви даде насоки за това.
Ранна пренатална диагностика за генетични заболявания на плода и за заболявания (напр. прееклампсия, фетална ретардация): Чрез тях още в първия триместър ще се изясни риска от генетични отклонения при плода и от развитие на усложнения на бременността и ще се вземат своевременни мерки.
Здравословен начин на живот: разнообразна и здравословна храна, редовни упражнения, адекватен сън и контрол на стреса. Избягвайте тютюнопушенето, алкохола.
Контрол над съпътстващи заболявания: Ако имате заболявания като хипертония или диабет, трябва да бъдат добре контролирани още преди забременяването.
Като акушер-гинеколог, моята цел е да Ви давам знания и да подкрепям здравето Ви. Знанието е сила, а не причина за стрес. Надявам се тази статия да е била полезна за вас. Надявам се тази статия да е била полезна за Вас.
Ако имате конкретни въпроси по тази или друга тема, касаеща вашата бременност или раждане, можете да се свържете с мен чрез посочените в сайта форми: Запиши Час или Задай Въпрос.
Допълнителни материали
Примерни идеи за дневен хранителен прием.
Хранителният План обхваща всички хранения през деня – закуска, обяд, вечеря и междинни хапвания. Той включва разнообразни и добре балансирани комбинации от протеини, сложни въглехидрати, полезни мазнини и фибри.
Важно: Това са общи насоки. Вашите специфични калорийни и хранителни нужди може да варират. Силно препоръчително е да обсъждате хранителен си план с Вашия лекар, съобразено със здравното Ви състояние.
Потенциални рискове при бременност след 35 год. Какво да правите за да ги намалите.
Важно е да познавате потенциалните рискове, свързани с бременност след 35 години и как да ги преодолеете. Информираността Ви позволява да предприемете активни стъпки в колаборация с вашия лекар, за да ги сведете до минимум.
Източници:
Pregnancy at Age 35 Years or Older
Care of late intrauterine fetal death and stillbirth (Green-top Guideline No. 55)
Hypertension in pregnancy: diagnosis and management
Pregnancy after 35: Healthy pregnancies, healthy babies
Снимки: Freepik