Skip links
Да избегнеш прееклампсията - мисията е възможна. Ето как!

Да избегнеш прееклампсията – мисията е възможна. Ето как!

Ранното разпознаване и превенцията са ключът към справянето с прееклампсията!

Прееклампсията е сериозно усложнение на бременността и вълнува акушер-гинеколозите от векове. Едва през последните 4-5 години се стигна до пробив в разбирането на причините за нея, а с това и до много по-ефективни профилактика и лечение. В основата на прееклампсията стоят аномалии в процеса на образуване на плацентата, което довежда до неадекватен кръвоток между майка и плод.
Прееклампсията е свързано с повишение на артериалното налягане на жената по време на бременността. То е водеща причина за усложнения при майката и плода по време на бременност. Обикновено започва след 20. – 26. гестационна седмица, но действията срещу развитието й трябва да започнат много по-рано, за да може да се повлияе успешно.

Съвременното разбиране за контрола над прееклампсията набляга на превенцията, промяна в начина на живот и хранене, подходящи фармакологични добавки и раждане в точното време.
Има няколко предпоставки за развитие на прееклампсията:

  • генетични (наследственост);
  • имунологични (променен майчин имунен отговор);
  • възпалителни (повишени нива на възпалителни фактори в кръвта на майката).
прееклампсия – предпоставки
какво покачва рисковете от прееклампсия

По-висок риск от развитие на прееклампсия има при:

  • Затлъстяване при майката: Индекс на телесна маса (ИТМ) ≥30 kg/m² значително увеличава риска. В два района по света прееклампсията се среща значително по-често- Централна Америка и Югоизточна Азия. Общото между тях е високо-въглехидратните хранителни навици. В страните с по-висока честота на наднормено тегло, честотата на прееклампсията е значително по-висока.
  • Хронична хипертония и бъбречни заболявания: Предшестващо високо кръвно налягане и бъбречни заболявания силно увеличават риска.
  • Захарен диабет: Както диабетът преди бременността, така и гестационният диабет повишават риска.
  • Напреднала възраст на майката: Жените на 35 или повече години са с повишен риск.
  • Хранителни дефицити: Недостигът на калций и витамин D може да допринесе за развитието на прееклампсия.
  • Многоплодна бременност, автоимунните заболявания и асистираните репродуктивни технологии също се предполага, че увеличават риска за това заболявание.

Наличието на рискови фактори не означава непременно развитие на прееклампсия. Тя може да възникне и при жени без очевидни рискове. Ето защо са разработени скринингови програми за ранно откриване на рисковите бременни.

Превенция на прееклампсия

Тя започва с откриване на рисковите бременни за развитие на това заболяване. Най-ефективният скрининг за прееклампсия се провежда между 11+0 до 13+6 г.с. Той включва събиране на данни за майката, измерване на артериалното налягане, ехографско изследване с доплер на маточните артерии и кръвни тестове (изследване за биохимични маркери- PlGF (плацентарен растежен фактор) и PAPP-A (свързан с бременността плазмен протеин-А).

Цялата събрана информация се въвежда в специализиран софтуерен алгоритъм. Този алгоритъм, базиран на обширни научни проучвания, изчислява индивидуалния риск за развитие на прееклампсия преди определена гестационна седмица (например, риск от ранна прееклампсия, налагаща раждане преди 34 г.с., или прееклампсия преди 37 г.с.). Важно е да се разбере, че скринингът дава статистическа вероятност (риск), а не поставя диагноза “прееклампсия”. Но ни помага да започнем своевременни действия, с които да се намали максимално вероятността за развитие на заболяването.

Какви мерки да предприемат бременните жени, при които е установен повишен риск от прееклампсия?
Установеният повишен риск от прееклампсия не означава че такава ще се развие. При следване на препоръките за прием на медикаменти и добавки, спазване на подходящ хранителен режим и движение, такава най-вероятно няма да се развие. Какво препоръчвам:

Самонаблюдение и самоконтрол

Следете теглото си. Обърнете внимание, че внезапното и бързо наддаване може да е признак на задръжка на течности, които ще натоварят сърцето допълнително.

Следете артериалното си налягане – поне един път дневно.

Търсете предупредителни симптоми (ако установите такива – потърсете незабавно лекар):

  • Упорито, силно главоболие;
  • Проблеми със зрението (замъглено виждане, “светкавици”, петна пред очите);
  • Силна болка в горната част на корема (особено под ребрата вдясно);
  • Гадене или повръщане (особено внезапно появили се през втората половина на бременността);
  • Внезапен, бърз оток на лицето, ръцете или краката;
  • Затруднено дишане;
  • Отслабени и по-вяли движения на плода в сравнение с предишни дни;
прееклампсия - превенция

Прием на медикаменти и добавки

Важно – не предприемайте самолечение без консултация с акушер-гинеколог:

  • Прием на Аспирин 150 мг на ден (препоръчително е да се започне преди 12. – 16. седмица на бременността) и се прекратява между 34.-36. седмица;
  • Добавяне на Калций – поне 500 mg дневно може да намали наполовина риска от прееклампсия;
  • Антиоксиданти (цинк, селен, омега 3). Употребата им за превенция на прееклампсията е в процес на проучване и е основана на ефекта им за подобряване на процеса на образуване на плацентата в ранна бременност;
  • Витамин D намалява кръвното налягане и загубата на белтък с урината, като подобрява функцията на плацентарните съдове. Въз основа на това се предполага, че добавките с витамин D допринасят за превенцията на прееклампсията.

Промени в начина на живот

  • Диета – здравословно тегло и избягването на прекомерно повишаване на тегло по време на бременност са от решаващо значение. Затлъстяването увеличава оксидативния стрес и възпалението, увеличавайки риска от развитие на прееклампсия. Препоръчва се протеинова, нисковъглехидратна и безсолна диета. Достатъчният протеинов прием (100-110 гр. на ден в края на бременността) подпомага адекватния метаболизъм и контрола над артериалното налягане.
  • Физическа активност – Редовните упражнения (ок. 150 минути седмично) по време на бременност могат да намалят риска от гестационна хипертония и прееклампсия. Упражненията подобряват съдовата и бъбречната функция и намаляват възпалението.
  • Контрол на стреса – eжедневен режим, който намалява стреса в т.ч. достатъчно сън, избягване на силни емоционални дразнители, е от значение за профилактиката на прееклампсията.
прееклампсия - как да намалим риска

При жени с повишен риск от прееклампсия се препоръчва по-чести изследвания на урина, кръвни нива на белтък и албумин.
При повишаване на стойностите на артериалното налягане и след консултация с кардиолог, се започва медикаментозно лечение на хипертонията. Медикаменти от първа линия (поради профила им на безопасност), които се използват в България по време на бременност са:

  • Метилдопа (Допегит) – централно действащ агент.
  • Бизопролол (Конкор) – бета блокер.
  • Нифедипин (Коринфар) – блокер на калциевите канали.

Без да има ефект върху артериалното налягане, но поради положителното му въздействие върху централната нервна система (намалява риска от екламптичен гърч), при жени с тежка прееклампсия се използват и магнезиеви продукти.

Препоръки за раждане

Окончателното лечение на прееклампсия е раждането. Целта на акушер-гинеколога е да помогне на бременната да достигне до или около термин. Времето за раждане зависи от контрола над артериалното налягане, състоянието на бременната и плода и гестационната възраст.
При жени с лека или умерена форма на прееклампсия и с добър контрол на артераилното налягане, се препоръчва раждане след 37. седмица.
При липса на добър контрол над прееклампсията – повишени стойности на артераилното налягане и влошено кръвоснабдяване на плода, се препоръчват по-чести консултации с акушер-гинеколог с проследяване на кръвоснабдяването на плода и при липса на ефект – родоразрешение между 34.–36. седмица.

прееклампсия  - препоръки за раждане

При най-тежките форми на заболяването, когато се налага раждане преди 34. седмица, трябва да се обсъди необходимостта от приложение на кортикостероиди за подобряване на зрелостта на белите дробове на плода, като по възможност се отлага раждането.
Начинът на раждане (вагинално или цезарово сечение) се определя от акушерските показания и майчино-феталния статус. Нормалното раждане не е противопоказано при прееклампсия!

Прилагането на тези стратегии може значително да намали честотата и усложненията, свързани с прееклампсията. Написах тази статия за да наблегна на важността на своевременните мерки, промените в начина на живот и спазването на медицинските препоръки.

С доверие и ясна комуникация между бременната жена и нейния лекар, използвайки правилните стратегии, прееклампсията е преодолима по време на бременността!

Ако имате конкретни въпроси по тази или друга тема, касаеща вашата бременност или раждане, можете да се свържете с мен чрез посочените в сайта форми: Запиши Час или Задай Въпрос.

Използвани източници

The etiology of preeclampsia

Preeclampsia

Dietary supplements and prevention of preeclampsia

Снимки: Freepik